زادروز سیمون دو بووار

زادروز سیمون دو بووار

⏹ نه ژانویه (نوزده دی) زادروز سیمون دو بووار است. سیمون دو بووُآر (نه ژانویه هزار و نهصد و هشت –چهارده آوریل هزار و نهصد و هشتاد و شش) با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود.

⏺ بووار در یک خانوادهٔ بورژوای کاتولیک به دنیا آمد و پس از گذراندن امتحانات دورهٔ لیسانس ریاضیات و فلسفه، به تحصیل ریاضیات در Institut Catholique و زبان و ادبیات در مؤسسهٔ سنت‌مارین و پس از آن فلسفه در دانشگاه سوربن پرداخت. وی در حلقهٔ فلسفی دوستانه گروهی از دانشجویان مدرسهٔ اکول نورمال پاریس عضو بود که ژان پل سارتر نیز در آن عضویت داشت ولی خود بووار دانشجوی این مدرسه نبود. با وجود آنکه زنان در آن دوره کمتر به تدریس فلسفه می‌پرداختند، او تصمیم گرفت مدرس فلسفه شود و در آزمونی که به این منظور گذراند، با ژان پل سارتر آشنا شد. بووار و سارتر هر دو در هزار و نهصد و بیست و نه در این آزمون شرکت کردند، سارتر رتبهٔ اول و بووار رتبهٔ دوم را کسب کرد. با این وجود، بووار صاحب عنوان جوان‌ترین پذیرفته‌شدهٔ این آزمون تا آن زمان شد.

⏺ بووُآر به عنوان مادر فمینیسم ِ بعد از هزار و نهصد و شصت و هشت شناخته می‌شود. معروف‌ترین اثر وی جنس دوم (عنوان اصلی: Le Deuxième Sexe) نام دارد که در سال هزار و نهصد و چهل و نه نوشته شده‌است. این کتاب به تفصیل به تجزیه و تحلیل ستمی که در طول تاریخ به جنس زن شده‌است می‌پردازد. پس از آنکه این کتاب چند سال پس از چاپ فرانسه، به انگلیسی ترجمه و در آمریکا منتشر شد، به عنوان مانیفست فمینیسم شناخته شد.

⏺ سیمون دوبووار در چهارده آوریل، هزار و نهصد و هشتاد و شش در هفتاد و هشت سالگی به خاطر ذات‌الریه از دنیا رفت. وی در کنار ژان پل سارتر به خاک سپرده شده‌است.


عنوان انگلیسی: Simone De Beauvoir


وبسایت: 


بنیان‌گذاری شده توسط: 


هشتگ فارسی: #سیمون_دوبووار


هشتگ انگلیسی: #simonedebeauvoir