زادروز اکبر گلپایگانی

زادروز اکبر گلپایگانی

⏹ سی ژانویه (ده بهمن) زادروز اکبر گلپایگانی است. اکبر گلپایگانی (۱۰ بهمن ۱۳۱۲ در تهران) معروف به گُلپا از برجسته‌ترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی است.

⏺ سال ۱۳۱۲ در تهران دیده به جهان گشود. تحت توجهات پدرش با اصول اول موسیقی تا حدودی آشنا شد، تا این که گذارش به منزل «حسن یکرنگی» که مردی پاک طینت و دارای صدایی خوش بود می افتد او که به خوبی به گوشه‌ها و ردیفهای موسیقی ایرانی وارد بود گلپای جوان را مورد تشویق قرار می‌دهد. مدت زیادی از آمد و شد نمی‌گذارد که او یک شب با استاد نور علی برومند در آن منزل آشنا می‌شود. استاد نور علی برومند از صدای او خیلی خو شش می‌آید و تصمیم به تعلیم وی می‌گیرد و حدود ۸ سال و ۹ ماه به طور مداوم وی را تحت تعلیم قرار می‌دهد. تا این که داوود پیر نیا مبتکر برنامه گلهای جاویدان برای شرکت در برنامه گلها از وی دعوت می‌کند.

⏺ گلپا از محضر استادانی نظیر: حاج آقا محمد ایرانی، ادیب خوانساری و صفحات طاهر زاده بهره می گیرد ولی به هیچ وجه کوششی به عمل نمی‌آورد که از آنها تقلید نماید.

⏺ گلپا در سال ۱۹۵۶ میلادی (۱۳۳۴-۳۵ ش) به همراه علی اصغر بهاری (استاد کمانچه) و نورعلی برومند (ردیف دان و استاد تار) در سازمان بین المللی یونسکو دو تصنیف یکی در دسگاه سه گاه و دیگری در مایه اصفهان با اشعار سعدی و حافظ اجرا نمود و بدین ترتیب می‌توان گفت گلپایگانی، برومند و بهاری از پیشروان معرفی آواز و موسیقی ایرانی در سطح جهان هستند.

⏺ سال ۱۹۶۱ میلادی بنا به دعوت دانشکده «میوزیک بیلدینگ» یو.اس.آل.ا (کالیفرنیا) با فرهنگ شریف و تونی که از استاد تار می‌باشد ۱۸ جلسه تدریس کرد و اولین ایرانی است که در ۲۱ نوامبر ۱۹۹۵ موفق به دریافت دکترای افتخاری در رشته آواز از دانشگاه کلمبیای آمریکا شده است.

⏺ او دارای چهار برادر به نامهای عباس، حسن (مدرس آواز و استاد دانشگاه)، محمد (با نام هنری گلریز) که خواننده است، محمود (مهندس و مدرس آواز) و یک خواهر بنام مریم می‌باشد.


عنوان انگلیسی: Akbar Golpayegani


وبسایت: 


بنیان‌گذاری شده توسط: 


هشتگ فارسی: #گلپا


هشتگ انگلیسی: #golpa