روز جهانی صلح

روز جهانی صلح

⏹ ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) روز جهانی صلح است. ۲۱ سپتامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل «روز جهانی صلح» نام گرفته است. سال ۱۹۸۱ این مجمع در نشست خود روز سه‌شنبه ۲۱ سپتامبر را «روز جهانی صلح» نامید.

⏺ انگیزه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل از نام‌گذاری این روز به عنوان «روز جهانی صلح» ترویج صلح در میان ملتهای مختلف جهان بود. در اعلامیه‌ی این مجمع آمده است: «این روز باید رسماً به این عنوان نامیده و جشن گرفته شود. از این روز باید برای مراقبت از ایده‌ی صلح و تقویت آن چه در درون کشورها و اقوام مختلف و چه در میان آنها بهره گرفت.»

⏺ سازمان ملل تمامی سازمانهای دولتی و غیردولتی و عامه‌ی مردم را در این روز به صلح و آرامش دعوت می‌کند. این روز «روز آتش‌بس جهانی» نیز نام گرفته است.

⏺ اما ایده‌ی «روز جهانی صلح»، به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. اولین‌بار در این قرن، در برخی کشورهای اروپایی، مردم بسیاری در راه ایجاد رابطه‌ی صلح‌آمیز میان کشورهای گوناگون تلاش کرده و با برپایی نمایش‌ها یا پخش تصاویری در این رابطه، توجه عمومی را به این مسئله جلب می‌کردند. در سال‌های ۸۰ قرن نوزدهم کلیسای کاتولیک در بریتانیا درخواست کرد تا آخرین یکشنبه‌ی پیش از کریسمس را به صلح اختصاص دهند. امروز هم کلیسای کاتولیک «روز صلح» را اول ژانویه جشن می‌گیرد.


عنوان انگلیسی: International Day of Peace


وبسایت: http://www.un.org/en/events/peaceday


بنیان‌گذاری شده توسط: سازمان ملل متحد


هشتگ فارسی: #روز_جهانی_صلح


هشتگ انگلیسی: #internationaldayofpeace