روز جهانی بومیان

روز جهانی بومیان

⏹ ۹ اوت (۱۸ مرداد) روز جهانی بومیان است. ۲۳ دسامبر ۱۹۹۴ (۲ دی ۱۳۷۳)، سازمان ملل متحد ۹ آگوست را به عنوان روز بین‌المللی (جهانی) بومیان به منظور تکرر تضمین حقوق بیش از ۵ هزار گروه بومی که در ۹۰ کشور زندگی می‌کنند، نام‌گذاری کرد.

⏺ روز جهانی بومیان، به منظور بزرگداشت یاد هزاران نفر از زنان و مردان بومی وفادار به آداب و رسوم و سنت‌های خود از سوی مردم کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. در ونزوئلا، پرو، بولیوی، اکوادور، پاراگوئه، مکزیک و سایر کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب روز جهانی بومیان به سبک ویژه‌ای جشن گرفته شد.

⏺ مردم بومی عمدتا به بخشی از جوامع بشری گفته می‎شود که هنوز بر پایه دانش و سبک زندگی سنتی، گذران عمر می‎کنند. معمولا در جوامع بومی آهنگ توسعه کندتر از جوامع دیگر است. علت این کندی آن است که عموما جوامع بومی بر پایه یافته‎ها و دانش سنتی خود و همچنین برقراری تعادل بین داشته‎ها و نیازهای جامعه شان راه توسعه را پیش می‎گیرند. می‎توان گفت که جوامع بومی به پایداری توسعه بیش از سایر جوامع توجه می‎کنند. توجه جوامع بومی به منابع طبیعی به عنوان مهمترین اهرم توسعه، باعث شده تا مجامع علمی جهان امروزه توجه بیشتری به دانش بومی نشان دهند.


عنوان انگلیسی: International Day of the World’s Indigenous Peoples


وبسایت: http://www.un.org/en/events/indigenousday


بنیان‌گذاری شده توسط: سازمان ملل متحد


هشتگ فارسی: #روز_جهانی_بومیان


هشتگ انگلیسی: #indigenousday