روز جهانی بدون خودرو

روز جهانی بدون خودرو

‌⏹ ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) روز جهانی بدون خودرو است. این رویدادِ سازماندهی شده در جهان، در برخی از شهرها و کشورها اجرا می‌شود. هدفِ این رویداد ارتقای کمی و کیفی حمل و نقل عمومی، ترویج و توسعه‌ دوچرخه سواری و پیاده روی است. در این کمپین، مردم تشویق می‌شوند سفرهای شهری خود را با استفاده از وسایل نقلیه‌ عمومی انجام دهند و در صورتی که محل کارشان به محل سکونت نزدیک است، در خریدهای روزانه‌ خود، از دوچرخه استفاده کرده یا پیاده روی کنند.

⏺ اولین کمپین ملی در سال 1997 در بریتانیا، توسط انجمن حمل و نقل محیط زیست افتتاح و در فرانسه در سال 1998 با شعار «من، بدون ماشین در شهر» دنبال و در سال 2000 به عنوان یک ابتکار عمل، توسط کمیسیون اروپا در سراسر اروپا به رسمیت شناخته شد.

⏺ در همان سال کمیسیون اروپا، این برنامه را از یک روز به یک هفته، گسترش داد. همچنین از سال 2000 میلادی روزهای بدون‌ خودرو، با برنامه‌ روز جهانی بدون رانندگی، که توسط Carbusters در شبکه جهانی Carfree، راه اندازی شده است، با همکاری مشترک برنامه‌ «روز جهانی اتومبیل ‌ها»، شبکه‌ «روز زمین» و روز جهانی «اتومبیل‌‌های آزاد»، همکاری می‌‌کنند.

⏺ لیست رویدادهای روز جهانی بدون خودرو (world carfree day) برای علاقمندان در آدرس infocarfreeday.net قابل دسترسی است.


عنوان انگلیسی: World Carfree Day


وبسایت: http://www.worldcarfree.net


بنیان‌گذاری شده توسط: انجمن حمل و نقل محیط زیست بریتانیا


هشتگ فارسی: #روز_جهانی_بدون_خودرو


هشتگ انگلیسی: #worldcarfreeday